• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR ÇEŞİTLERİ

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

Compas Rezistivite

Tamamen yerli imkanlarla üretilen Compas Rezistivite Yeraltı Görüntüleme Cihazı, Wenner, Schlumber ölçüm metodlarını bir arada kullanabilen bir rezistivite cihazıdır. Darbelere dayanıklı çantası ve ergonomik tasarımıyla ilgi çeken bu cihaz dört elektrot ile kullanılabilmektedir. Toprağa uyguladığı akım ve ölçtüğü gerilim değerlerini Wenner ve Schlumberger yöntemleriyle harmanlayarak, tam otomatik bir şekilde hesaplayarak ölçüm sonuçlarını dokunmatik ekranında göstermesi, rakipleri ile arasındaki teknoloji farkını kapanmayacak düzeye çıkartmaktadır.

Compas Rezistivite Yeraltı Görüntüleme cihazı üzerindeki dokunmatik LCD ekranı ile diğer cihazların aksine teknolojiyi çok yakından takip etmektedir. Sistem dört elektrotla çalışarak, bütün kalibrasyonlarını kendisi yapabilmesiyle kullanıcı dostu olduğunu bir kez daha ön plana çıkarmaktadır. Diğer cihazların aksine kullanıcı hatalarından kaynaklanan sorunları en aza indirme gayesinde bir tasarımı ile bütün kullanıcıları kendisine hayran bırakacak basitlikte ve otonomluktadır. Kullanıcıya ölçüm anında sorumluluk vermek ölçümleri doğrudan etkilemekte ve yüksek oranda yanlış ölçüm alınmasına sebep olmaktadır. Compas Rezistivite Yeraltı Görüntüleme Cihazı bütün bu yanlışlıkları ortadan kaldırmak için tasarlandı. Kullanıcı sadece tek tuş ile aramaya başlayabilir ve doğrudan özdirenç değerine ulaşabilir. Tüm bunları renkli ve dokunmatik ekranında göstererek kavram kargaşası yaratacak tuşları ortadan kaldırır. Tamamen kullanıcının dostu, kendi kendisini ayarlayabilen, tam otomatik olan bu cihaz, piyasada ki muadillerine göre oldukça ucuz ve oldukça kullanışlıdır.

Compas Rezistivite Yeraltı Görüntüleme Kullanımı

Cihazın Açılışı Cihazın anahtarı açıldığında aşağıdaki ekran gelir ve sistem yüklenir. Cihaz açıldıktan sonra başlatma ekranıyla karşılaşırsınız, eğer ayarlarınızı olduğu gibi kullanmak istiyorsanız, direkt olarak “Start” tuşuna basarak aramaya başlayabilirsiniz.

Start butonuna basmadan önce kablo bağlantılarını yapınız ve elektrotlarla temastan kaçınınız. Şimdi ana ekrandaki tuşları ve bildirimleri tanıyalım.

  • 1 numarayla gösterilen bildirim cihazın açık kalma süresini gösterir. Ne kadar süre cihazı kullandığınızı gösterir.

  • 2 numarayla gösterilen tuş Aramaya Başlama tuşudur, ayarları yapıp, bağlantıları kontrol ettikten sonra bu tuşa basarak aramaya başlayabilirsiniz.

  • 3 numarayla gösterilen tuş arama ekranına dönmenizi sağlayacak Anasayfa tuşudur.

  • 4 numarayla gösterilen tuş Ayarlar ekranıdır. Cihazın ayarlarını yapacağınız menüye götürür.

  • 5 numarayla gösterilen tuş ise Onaylama tuşudur.

  • 6 numarayla gösterilen tuş ise İptal tuşudur.

 

Ayarlar

Anasayfadaki Ayarlar tuşuna basarak ayarlar ekranına ulaşabilirsiniz. Ayarlar tuşuna bastığınızda aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız.  Ölçüm Yöntemi Bu ekranda ölçüm yönteminizi seçmeniz gerekmektedir. Wenner, Schlumberger, Sıra Dizilimi ve Kare Dizilimi ile ölçüm alınabilmektedir. Sıra Dizilim de Wenner ve Schlumberger yöntemlerinden birini seçmeniz gerekmektedir.

Sıra Dizilimi Sıra Dizilimi iki ayrı başlıkta incelenecektir; Wenner ve Schlumberger. a) Wenner Metodu: Wenner metodunda kazıklar arası mesafe eşit olmalıdır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere her kazık arasında eşit mesafe bırakılarak çakılmalıdır. Wenner metodunda derinlik Kazıklar Arası Mesafeye bağlı olarak artmaktadır. Mesafe ayarı ekranında mesafe miktarını cm cinsinden yazmanız gerekmektedir. Çözünürlüğü Schlumberger yöntemine göre daha yüksektir. Ancak Schlumberger daha derinlerde ölçümler yapabilmektedir.