• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR ÇEŞİTLERİ

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

Compass Black Radar

 

Teknik Özellikler 
Compass Gradyometre; Toprak altı mezar, tünel, oda, kalıntı, küp v.b. insan yapısı objeleri tespit etmek için kullanılan bir üründür. 3D canlı çekim yaparak kolay ve hızlı şekilde toprak altı objelerin bulunmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Dâhili uzun ömürlü bataryası ile uzunca süreler kullanım imkânı sunar.


Algılanan Kapasitesi 
Bu ürün toprak altındaki yapıları ve manyetiklenebilen yani mıktanıslanabilen nesneleri algılamaktadır. Bu objeler tuğla, horasan, kiremit, harç v.b. maddeler içeren yapılar olduğu gibi küp ve küp kırıkları da olabilmektedir. Metal olarak manyetiklenme özelliğine sahip; demir, çelik, bronz v.b. metalleri algılayabilmektedir. Manyetiklenemeyen metalleri yani altın gümüş v.b. metalleri ayrışımlarıyla beraber algılamaktadır.

 

 


Kolay Kullanım 
Compass Gradiometre ergonomik yapısı sayesinde arazi şartlarında kullanıcıya konforlu bir kullanım sunar. Üzerinde bulunan 2 adet butonu ile tüm kullanım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 
Arama Yapmaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler 
 Dikkat edilmesi gereken en önemli şey; aramayı yaparken arama yapan kişinin yüzü Güney’e, ya da Kuzey’e dönük olması gerekmektedir. Çekime başlandığında yüzünüz hangi yöne dönük ise çekim sırasında hep o yöne dönük kalmalıdır. 
 Aramaya hazır hale gelindiğinde yani ilk örnekten hemen önce “Sıfırlama Butonu’na” (kırmızı renkli buton) kesinlikle basılmalı ve sıfırlama sesi duyulmalıdır. 
 Arama yaparken sensörün yönü başlangıçtaki konumunu hiç değiştirmeden korumalı ve her harekette sensörün yönü aynı yöne bakmalıdır. 
 Sensör oldukça hassas olduğundan kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir. 
 Toprağa hep aynı mesafe tutulması ve dönüşlerde çok fazla hareket ettirilmemesi gerekmektedir. 
 Kullanım sırasında yere dik şekilde durması ve bu duruşun hiç bozulmadan çekimin tamamlanması gerekmektedir. 
 Arama yapılırken özellikle cep telefonu, demir eşya gibi manyetik alan barındıran materyaller üzerinizde kesinlikle bulunmamalıdır. 
 Arama işlemi ıslak toprakta yapılmamalıdır.

 

GRADYOMETRE KULLANIMI 
 Ölçüm alınacak alanın sol alt köşesine geçilmelidir. Ölçüm almaya alanın sol alt köşesinden başlayıp sağ üst köşesinde bitirilmelidir. Çekim alınırken Kuzey – Güney ekseninde olmasına dikkat edilmelidir. 
 Compass Black Compact 7 cihazı anahtar yardımıyla açılmalıdır. 
 İlk açıldığında aramaya hazırdır. Ancak herhangi bir butona bastığında tepki vermemektedir. 
 Aramaya başlayabilmek için Örnek Butona (Siyah Butona) 4 saniye süreyle basılı tutulmalıdır. 
 4 saniye basılı tutulduktan sonra elinizi çektiğinizde hoparlörden 3 kez uyarı sesi gelerek aramaya başladığını göstermektedir. 
 Bu aşamadan sonra sensörü toprağa doğru tutup aramaya pozisyonuna geçilmesi gerekmektedir. 
 Sonrasında Örnekleme Butonuna (Kırmızı Butona) basılmalıdır. Böylece cihaz sıfırlama yapılarak aramaya hazır hale getirilmiştir. Örnekleme butonuna basmadan kesinlikle aramaya başlanmamalıdır. 

Çizim 1: Ölçüm alma adımları


 Çizim 1’i dikkatlice inceleyiniz.

Çizim 1’de gösterilen o X değeri; Bir kez “Örnek Butonuna” basılacağı anlamına gelmektedir. o 2X değeri; İki saniye süreyle “Örnek Butonuna” basılacağı anlamına gelmektedir. 2 saniye süreyle basılı tutulduğunda hoparlörden uyarı sesini duyduğunuz anda elinizi “Örnek Butonundan” çekmeniz gerekmektedir. o 4X değeri; Ölçümü başlatmak ve bitirmek için 4 saniye süreyle “Örnek Butonuna” basılacağı anlamına gelmektedir. 
Çizim 1’deki gösterimlere göre aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 

 Ölçüm almak için Örnek Butonuna (Siyah Butona) basılmalıdır. Yatayda her ölçüm alınacağı zaman Örnek Butonuna (Siyah Buton) basılması gerekmektedir. 

 Dikey olarak yer değiştirme yapılacağı zaman “Örnek Butonuna” (Siyah Butona) 2 saniye süreyle basılı tutulmalı ve hoparlör uyarı sesinin duyulmasıyla buton bırakılmalıdır. 
 Dikey ve yatayda ölçümler alındıktan sonra ölçümü sonlandırmak için “Örnek Butonuna” (Siyah Butona) 4 saniye süreyle basılı tutulmalıdır. 

 Ölçüm sonuçlanmış ve kaydedilmiştir. 
Bu ana kadar ölçüm yapıldı ve kaydedilmiş oldu. Şimdi arayüzde bu çekim nasıl görüntülenir o incelenecektir. 

 Arayüzü çalıştırınız. 

 

 

 “Bağlantıyı Test Et” kısmından cihazın bağlı olmuş olduğu ComPort’u seçiniz.

 Doğru ComPort’u seçtiğinizde “Bağlandı” şeklinde uyarı mesajı verecektir.  Sonrasında Görüntüyü Al Butonuna basınız.


 Eğer cihaz bağlanmadıysa Görüntüyü Al butonu aktif olmayacak ve tıklanmayacaktır.