• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR HAKKINDA

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

Altın Dedektörü Vericisi

Metal dedektörün halkası (bazen bir arama kafası, bobin, anten gibi) arasında, iletim bobini adı verilen bir tel bobini bulunur. Elektromanyetik alan yaratmak için elektronik akım bobinden geçirilir. Akımın yönü her saniye birkaç bin kez tersine çevrilir; Verici frekansı "çalışma frekansı", akımın saat yönünden saat yönünün tersine ve tekrar saat yönünde döndüğünde saniye başına kaç kez geçtiği anlamına gelir.

Akım belirli bir yönde aktığında polaritesi (bir mıknatısın kuzey ve güney direkleri gibi) bir zemine işaret eden bir manyetik alan üretilir; Akım akışı tersine çevrildiğinde, alanın kutupsallığı yere işaret eder. Yakında bulunan herhangi bir metalik (veya diğer elektrik iletken) nesne, bir elektrik jeneratörünün bir tel bobini hareket ettirerek elektrik ürettiği gibi, değişen manyetik alanın etkisiyle içinde bir akım akışı olacaktır Sabit bir manyetik alanın içinde. Bir metal cisim içindeki bu akım, kendi iletim alanını üretir ve kutupsallık iletme alanının tersine eğimli olma eğilimindedir.

Altın Dedektörü Alıcısı

İletilen alanın etkisiyle normalde akan akımın neredeyse tamamı iptal edilecek şekilde, döngü içindeki ikinci bir tel bobini, (çeşitli yöntemlerle) düzenlenir. Bu nedenle, yakındaki metal nesne içinde akan akımlar tarafından üretilen alan, daha güçlü aktarılan alanın neden olduğu akımlarla kaplanmadan metal dedektörünün elektroniği tarafından yükseltilebilen ve işlenebilen alıcı sargısında akım akmasına neden olacaktır.

Ortaya çıkan sinyal genellikle gönderilen sinyalle karşılaştırıldığında gecikmeli görünür. Bu gecikme, iletkenlerin akım akışını (direnci) engelleme eğilimine ve akım akışındaki değişiklikleri (endüktans) engellemesine bağlıdır. Bu belirgin gecikmeyi "faz kayması" olarak adlandırıyoruz. En büyük faz kaydırma, öncelikli olarak endüktif olan metal nesneler için gerçekleşir; Altın, gümüş ve bakır gibi mükemmel iletkenlerden yapılmış büyük, kalın nesneler. Daha küçük faz kaydırmaları, öncelikle dirençli nesneler için tipiktir; Daha küçük, daha incin nesneler veya daha az iletken materyalden oluşan nesneler.

Kötü davranan veya hiç iletmeyen bazı malzemeler de alıcı tarafından güçlü bir sinyalin alınmasına neden olabilir. Bu malzemeleri "ferromanyetik" olarak adlandırırız. Ferromanyetik maddeler, bir çubuk mıknatıs ile toplandığında geçici olarak mıknatıslanan bir kağıt ataşı gibi bir alana yerleştirildiğinde mıknatıslanır. Alınan sinyal herhangi bir faz kayması gösteriyor. Çoğu toprak ve kumlarda metal dedektörüne büyük oranda ferromanyetik görünmelerine neden olan demir içeren minerallerin küçük taneleri bulunur. Dökme demir (kare çivi) ve çelik nesneler (şişe kapakları) hem elektriksel hem de ferromanyetik özellik gösterir.

Bu tartışmada, bazen "VLF" Çok Düşük Frekans (30kHz'in altında) olarak da adlandırılan bir "İndüksiyon Dengesi" metal dedektörü tanımlandığına dikkat edilmelidir. Bu, günümüzün en popüler teknolojisidir ve araştırma için yapılan "LF" Düşük Frekanslı (30 ila 300kHz) aletleri içermektedir.