• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR HAKKINDA

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

ABC Dedektör olarak, ürün satış ve destek konularında vermiş olduğumuz hizmeti, web sitemizde de farklı makaleler ile daha farklı boyutlara taşımaya devam ediyoruz. Dedektör modellerinin nasıl çalıştığından tutun da, alan tarama cihazlarının farklı ve bilinmeyen özelliklerine kadar pek çok detayı, blog yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

VLF metal dedektörü farklı metalleri nasıl ayırt eder? Faz kayması olarak bilinen bir fenomen üzerine kuruludur. Faz kayması, verici bobinin frekansı ile hedef nesne frekansı arasındaki zamanlamadaki farktır. Bu tutarsızlık, birkaç şeyden kaynaklanabilir:

  • İndüktans - Elektrikle kolayca ileten (iletken olan) bir cismin akımdaki değişikliklere tepki vermesi yavaştır. Endüktansı derin bir nehir olarak düşünebilirsiniz: Nehre akan su miktarını değiştirin ve bir fark görmeden önce biraz zaman geçirebilirsiniz.

  • Direnç - Kolayca elektrik iletmeyen (dirençli olan) bir cismin akımdaki değişikliklere tepki göstermesi hızlıdır. Su analojisini kullanarak direnç küçük, sığ bir akış olur: Akıma akan su miktarını değiştirin ve su seviyesinde çok hızlı bir düşüş olduğunu fark edin.

  • Temel olarak, bu, yüksek endüktansı olan bir cismin daha büyük bir faz kaymasına sahip olacağı anlamına gelir, çünkü manyetik alanını değiştirmek daha uzun sürer. Yüksek dirençli bir nesnenin daha küçük bir faz kayması olacak.

 

Faz kayması, ayrımcılık olarak adlandırılan bir kabiliyete sahip VLF tabanlı metal dedektörleri sağlar. Çoğu metal endüktans ve direnç bakımından farklılık gösterdiğinden VLF metal detektörü, faz demodülatörleri adı verilen bir çift elektronik devre kullanarak faz kaydırma miktarını inceler ve belirli bir metal türü için ortalamayla karşılaştırır. Dedektör, daha sonra nesnenin içinde bulunması muhtemel metal aralığı hakkında sesli bir ton veya görsel bir uyarı ile sizi uyarır.

Birçok metal dedektörü, belirli bir faz kaydırma seviyesinin üzerindeki nesneleri filtrelemenize (ayrımcılık yapmaya) izin verir. Genellikle, filtrelenen faz kaydırma seviyesini, genellikle eşiği arttıran veya azaltan bir düğmeyi ayarlayarak ayarlayabilirsiniz. VLF dedektörlerinin bir diğer ayrımcılık özelliğine çentik denir. Aslında, bir çentik, belirli bir faz kayması segmenti için bir ayırma filtresidür. Dedektör, sizi normal ayrımcılık yapacağı gibi bu segmentin üzerindeki nesneler için değil, aynı zamanda altındaki nesneler konusunda uyaracaktır.

Gelişmiş dedektör bile birden fazla çentik programlamanıza izin verir. Örneğin dedektör, faz kayması bir soda kutusu sekmesiyle veya küçük bir tırnağı ile karşılaştırılabilir nesneleri göz ardı edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrımcılığın ve çentikliğin dezavantajı, birçok değerli öğenin faz kayması "önemsiz" e benzer şekilde filtrelenebilmesidir. Ancak, belirli bir nesne türü arıyorsanız biliyorsanız, bu özellikler son derece yararlı olabilir.