• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR HAKKINDA

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

Zemin Dengesi

VLF metal dedektörlerinde çok kritik iken zemin dengelemesi, PI devrelerinde gerekli değildir. Ortalama zemin mineralizasyonu, arama bobininden belirgin miktarda enerji depolamaz ve genellikle bir sinyal üretmez. Bu zemin gömülü bir cisimden gelen sinyali maskelemeyecektir. Tersine, zemin mineralizasyonu yansıyan darbenin süresine hafifçe artarak algılama derinliğini arttırır. "Otomatik zemin dengesi" terimi genelde PI enstrümanlarına uygulanır çünkü mineralizasyona normalde tepki vermez ve zemin koşulları için herhangi bir dış ayarlama yapılmaz.

Ağır siyah kum bir istisnadır. Bir VLF bobininin aşırı yüklenmesine neden olur, bu da metal detektörünün penetrasyonunu eninde sonunda zayıflatır. Bir PI dedektörü siyah kumta çalışacaktır, ancak bobin yere çok yakın tutulursa bazı yanlış sinyaller meydana gelebilir. Toprak tepkileri, kapanma ve örnek noktası arasında (darbe gecikmesi) daha uzun bir gecikme kullanılarak minimize edilebilir. Zaman gecikmesinin hafifçe ilerlemesi, mineralizasyonun çoğunun neden olduğu seslerin pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Otomatik ve Manuel Tünel

Çoğu PI dedektörü manüel olarak ayarlanmıştır. Bu, operatöre kulaklıklarda bir tıklama veya uğultu sesi gelene kadar bir denetimi ayarlaması gerektiği anlamına gelir. Arama koşulları değişirse, örneğin siyah kumdan nötr kuma ya da kuru topraktan tuzlu suya geçerken, ayarlama yeniden ayarlanmalıdır. Bunu yapmamak, algılama derinliğinin azalması ve hedeflerin kaçırılması ile sonuçlanabilir. Manuel ayarlama, kısa entegrasyon zaman sabitleri ile çok zordur, bu yüzden çoğu elle ayarlanan modeller uzun zaman sabitleri kullanır ve arama bobini yavaşça süpürülmelidir.

Dalgıçlar dalgıçlar için bir PI kullanıldığında bu sorun değildir, çünkü bobin su altında hızla yok edilemez. Bobinlerin tuzlu suya girip çıkacağı sörf hattında kullanıldığında, manuel olarak ayarlanmış bir metal dedektörü kullanmak çok sinir bozucu olabilir. Eşik değeri korumak için tuner sürekli olarak ayarlanmalıdır. Bazı operatörler, eşiğin biraz altına koymayı tercih ederken, zemin koşulları değiştikçe derinliklerinde azalma ile sonuçlanabilir.

Otomatik ayarlama veya S.A.T. (Kendini Ayarlayan Eşik), tuzlu suyun içinde veya mineralize edilmiş zemin içinde ve dışında arama yaparken önemli bir avantaj sunar. OTURDU. Operatör tarafından sabit ayarlamalar yapılmaksızın metal dedektörünün maksimum hassasiyette çalışmasına yardımcı olur. Kararlılığı artırır, gürültüyü azaltır ve yüksek kazanç ayarlarının kullanılmasını sağlar. PI metal dedektörleri VLF gibi güçlü, negatif sinyaller yaymazlar. Bu nedenle mineralizasyon ceplerinde "aşırı" olmazlar. S.A.T. Bir hedef tespit ederken bobin hareket halinde tutulmalıdır. Bir hedefin üzerinde durmak, S.A.T.'ye neden olur. Ayarlamak veya cevap vermemek.

Ses Devreleri

PI ses devreleri genellikle iki kategoriye ayrılır: değişken aralık ve değişken hacim. Değişken adım veya V.C.O. (Voltaj Kontrollü Osilatör) sesi, zayıf hedefler için avantaja sahiptir çünkü ziftteki değişiklik, düşük ses seviyelerinde ses değişikliğinden daha kolaydır. Bu öncelikle el ile ayarlanmış modeller için geçerlidir. "Yangın sireni" sesleri sinir bozucu olabilir ve çoğu yüksek tonları duymakta zorlanır. Bunun bir varyantı öncelikle derin su için kullanılan mekanik vibratör cihazdır. Yavaş bir tıklama sesi ve titreşim yayar ve bu da bir bulgu sinyali vermek için bir uğultuya yükselir. Mekanik aygıt, sualtı bir hava kaynağı sesini duymak ve hissetmek daha kolaydır.

Çoğu kişi, bulma sinyali vermek için zift yerine ses düzeyini artıran daha geleneksel bir ses tonunu tercih eder. Bu ses sistemi, hızlı bir hedef yanıtı ve otomatik ayarlamaya (S.A.T.) sahip bir PI metal dedektörüyle en iyi şekilde çalışır. Otomatik ayar, PI sesini yapar ve tipik bir VLF metal dedektörüne benzer şekilde tepki verir.

PI Özet Nabız İndüksiyon metal dedektörleri uzmanlaşmış aletlerdir. Demir (çinko) çöpleri belirleme veya reddetme özelliği olmadığı için genellikle kentsel alanlarda madeni para avlamak için uygun değildirler. Demir çöplerinin büyük miktarlarda bulunmadığı veya arzulanan kırsal alanlarda kalıntı avı için kullanılabilirler. Tuzlu su kumsalları ve son derece mineralize zemin gibi aşırı arama koşullarında maksimum derinlik içerecek şekilde tasarlanmıştır. Bu gibi durumlarda, PI tipi metal dedektörleri, özellikle aşırı zemin görmezden gelebilmek ve maksimum derinliğe nüfuz edebilmek için VLF modellerine kıyasla daha iyi sonuçlar verir.