• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR HAKKINDA

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

Dedektör Cihazlarda GPS'in Önemi

Son zamanlarda dedektör kullanıcılarının kafalarında oluşan ortak sorulardan biri, dedektör modelleri uydu cihazı ile izlenebilir mi? Hazırladığımız yazımızda, dedektör modelleri ve uydu cihazı ile alakalı detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Dedektör kullanıcılarının kafasında ortak bir soru, aldıkları dedektörün uydular üzerinden izlenip izlenememesidir. Bu çok basit bir konu olmasına rağmen, kullanılan teknolojik terimlere bağlı olarak komplikasyonlar ortaya çıkıyor. Dedektörlerde kullanılan GPS cihazları sadece alıcılardır ve herhangi bir veri iletme kapasitesine sahip değildirler. GPS cihazları hakkında internetten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. GPS modülleri, otomobillerde kullanılan navigasyon cihazlarında da mevcuttur. GPS cihazı konumunu bildirmesi, tasarım gereği mümkün değildir. Konum bildirme, GPS aracılığıyla değil, GPRS aracılığıyla (sim kart üzerinden) mümkün olabilir. Bugüne kadar hiçbir dedektör üreticisi sim kartlarını cihazlarına takmamıştır. Hiçbir dedektör üreticisi gemide bir sim kartı taşır. Bu nedenle, GPS'e monte edilen dedektörlerin ve navigasyon cihazlarının konumunuzu üçüncü taraflara bildirmesi teknik olarak imkansızdır.

Hiçbir dedektör üreticisi, (yasadışı) takibe teşvik etmek için ürünlerine bir sim kartı takmak istemez ve yine de bunu yapmak için teşvik edemezler. Temel düzeyde bir elektronik bilgisine sahip herhangi bir kişi, bir cihazın bir sim kart taşıp taşımadığını kontrol edebilir ve üreticiye karşı yasal işlem yapabilir.

Burada konuyla doğrudan ilgisi olmayan, ancak teknolojiyi anlamada çok önemli cihazlar da var. GPS ve GPRS devrelerini içeren, konumunuzu üçüncü taraflara bildiren en yaygın cihazlar cep telefonlarıdır. Her durumda, bu telefonlarda her iki özelliğin birlikte kullanılması için izniniz gereklidir. Buna rağmen, telefonu etkileyebilecek virüsler bu açıdan tehlike oluşturabilir. Bu tür virüsler, GPS ve GPRS modüllerini birlikte kullanan üçüncü taraflara konumunuzu bildirebilir.

Hem GPS hem de GPRS modüllerinin birleşimini taşıyan tabletler ve dizüstü bilgisayarlar da sadece bir cep telefonu gibi. Aklınızda bulunması gereken en önemli unsur, GPRS olmadan (sim kartı ile) herhangi bir cihazın konumunuzu üçüncü kişilere bildirememesi.