• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR HAKKINDA

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

 

Alan Tarama cihazı nedir sorusunun cevabını bulacağınız konumuzda, alan tarama cihazı ile ilgili bir çok detayı da bulabilirsiniz. 4000 yıl kadar önce insanlar, belli normlara uyumlu ağaç dallarıyla su bulmayı keşfetmiştir. Temelde insanlarda var olan statik enerjiyle kütlelerin yaymış olduğu enerjiler arasında anlaşılabilir bir mantık tercih etmiştir. Halen daha günümüz dünyasında bu mantıkla aşama kaydeden teknik cihaz modelleri kullanılmaktadır. Bununla beraber bu şekilde sondaj uygulayarak yer yapısını inceleyebilmek, su kuyularını açabilmek, bazı madenlerin yatak ya da damarlarına ulaşabilmek mümkün hale gelmektedir. Bu teknikle tercih edilen cihaz modelleri yalnızca su bulmak için kullanılmaz. Yer altında mevcut olan yoğun mineralleri, boşlukları, metal ve metal etkisi olan elementleri, en nihayetinde tüm bunların arasında en değerli nitelikte metal olan altını bulabilmek için önemli derecede bir yardım görevi üstlenir. Alan tarama cihazı nedir sorusuna verilecek olan yanıt ise aslında çok basittir. Teorik açıdan yer altında bulunan her bir metalin enerjisi oluşmaktadır. Birikmiş olan enerji, yer altından ortalama 45 derecelik açılarla her yöne doğru yayılabilir. Bu gibi sinyaller yeryüzüne varmaları esnasında 90 derecelik dik açıya kavuşmaktadır. Ayrıca takriben 100 ve 180 cm daha fazla yükselebilirler. Böyle bir durum sonrasında bütün sinyaller, dünyanın manyetik çekim prensibine uyumlu olacak şekilde, pusulanın her koşulda kuzey yönünü göstermesi gibi, kuzey yönüne gidecektir.

Tüm bu fiziksel gerçeklerden yola çıkılıp günümüz dünyasında bu alanda geliştirilmiş bazı kullanışlı, pratik ve etkili jeofiziksel cihazlar bulunmaktadır. Ayrıca tüm bunlara genel itibariyle ‘alan tarama cihazı’ adı verilmektedir. Alan taramalar, bilhassa geniş araziler üzerinde ve oldukça derin bir alanda olması muhtemel bazı boşluk ya da metallerin tespit edilmesinde tercih edilen yardımcı cihaz modelleridir. Ayrıca alan tarama cihazı nedir sorusunun yanıtında önemli bir etken olarak görülen alan tarama cihazlı, dedektörlere kıyasla büyük ve geniş arazilerde hedefe ulaşmada ya da yön göstermede son derece hızlı ve pratik sonuç sunan cihaz modelleridir. Yapılan aramalarda ise, nihai hedef tespit işlemi için kesinlikle bir dedektör ile destek sağlanması gerekir. Prensip olarak bazı alan tarama cihazı, statik enerjileri kullanıcılarından direkt olarak alarak hareket kabiliyeti bulunan mekanik bir sistem ile hedefin yaymış olduğu frekansları algılayıp yön göstermektedir. Sizler de alan tarama işlemlerine meraklıysanız ya da devamlı uygulama yapıyorsanız eğer bu tür bilgiler sizin için de önemli detaylar olacaktır. Bu nedenden dolayı kesinlikle verim sağlayacak bir şekilde değerlendirmek gerekir.

İstenen doğru ve etkili sonuca ulaşabilmek için alan tarama cihazlarının göstermiş olduğu yönleri ve çalışma prensiplerini iyi bir şekilde anlamak gerekir. Toprağın içerisinde yer alan minerallerin çok olması ya da yoğunluk düzeyi alan tarama cihazı kararsız olmasına neden olabilir. Söz konusu olan bu kararsız tutumları, muhtemel bir hedefin kesin bir şekilde belirlenmemesi şeklinde özetlemek mümkündür. Kullanıcıların aradığı şey zaten kararlı sinyallerden ibarettir. Yani muhtemel bir hedef olarak da söylenebilir. Bunu sadece metal çubuklu antenleri bulunan ve kullanıcılarından statik enerjilerini direkt olarak dokunup elde edebilen alan taramalar, en ideal şekilde çözüme kavuşturabilir. Alan tarama dedektörü nedir sorusuna yanıt aramaktan çok bu tür bilgilerin kullanıcılara ve ilgililere daha büyük fayda sağlayacağını söylemek de mümkündür. Yer altında olan metal kütlenin uzun zaman olduğu yerde hiç açılmadan durabiliyor olması, metal kütlelerin çevresinde manyetik bir alan oluşturacaktır. Bu manyetik alan, cismin toprağın altında kalma süresi daha çok arttıkça genişleyip büyüyebilir. Manyetik alanların metal etkisinin var olması sebebiyle metal objeleri çok daha büyük ya da çok daha derinden tespit edilebilmesine hem yardımcı hem de kaynak olabilecektir.