• info@abcdedektor.com
  • +90 212 472 22 20
  • +90 532 603 33 62
  • +90 850 259 79 97

DEDEKTÖR HAKKINDA

Altın Aramak, Define Bulmak, Hazine Bulmak Şimdi Çok Daha Kolay!

Metal dedektörünün en temel biçimi, alternatif bir manyetik alan oluşturan bir bobin içinden geçen alternatif bir elektrik akımı gönderen bir osilatör adı verilen bir aletten oluşur.

Metal, elektrik iletmesine izin veren özelliklere sahiptir. Bobin tarafından üretilen alternatif akım tarafından bir metal parçası yakın olduğunda, metalde girdap akıntıları adı verilen bir şey uyarılacaktır. Metalden gelen bu girdap akımı, kendi içinde manyetometre denilen, cihazın içindeki başka bir bobin tarafından algılanabilen alternatif bir manyetik alan üretir. Böylece metal, tanımlanabilen manyetik alana bir fark yaratır.

Metal dedektör, bir metal parçasının neden olduğu manyetik alanda bir anomali tespit ettiğinde, çeşitli elektronik enstrümanlar bu bilgiyi kullanıcıya verir. Bu, LCD ekranda ses, titreşim veya hatta görsel ipucu şeklinde olabilir.

Sofistike metal dedektörleri sadece metal varlığını göstermekle kalmaz aynı zamanda tespit edilen metalin boyutunun yanı sıra metal türü gibi metalin yerdeki derinliğini de gösterebilir. Farklı metaller, manyetik alan içerisindeyken farklı girdap akımları verirler ve böylece seçilebilirler.

Hobi metal dedektörünüzün hassasiyetini ayarlayarak daha derin veya daha sığ öğeler bulunabilir ve metal çok kirli topraklarda tespit edilebilir. Çürük toprak, şişe kapakları ve değer taşımayan diğer metal parçalarla doldurulmuş topraktır. Maalesef, Güney Afrika'da hobi metal tespiti yapan sıcak noktaların çoğu çok hurafelerden oluşuyor.

Bir metal dedektörü, belirli metal türlerini bile dışarıda gösterebilir. Örneğin, dedektörünüzü yalnızca altın veya yalnızca gümüşü alacak şekilde ayarlayabilir ve ütüyü hariç tutabilirsiniz. Bu da çöpten kaçınmaya yardımcı olur.